Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Historie a současnost města

 

Město Milovice

Na území dnešního města stávalo ve 14. století zemanské sídlo vladyky Holomka, které se v archivních listinách nachází pod názvem „Villa Milewicz“ (tvrz Milevice). První písemná zmínka je z roku 1396 v souvislosti s pozůstalostí po manželce Sperkově-Pavlíně. Ve znaku města je stříbrná hlava srny s krkem a zlatým jazykem. Tento heraldický motiv se objevoval na středověkých pečetích rytířů z Milovic. Srna je umístěna v zeleném štítě s vybíhajícími třemi hroty k hornímu okraji stříbrné hlavy štítu. Zelená barva symbolizuje bohatství lesů v regionu.

Milovice jsou známé především svým bývalým vojenským prostorem v části zvané Mladá. V tomto prostoru, zřízeném již za Rakousko-Uherska roku 1904, žilo během okupace Československa po roce 1968 více než 100.000 sovětských vojáků s rodinnými příslušníky, kteří zde měli velké zázemí. Po konci okupace začal být vojenský prostor přestavován pro potřeby civilního obyvatelstva a za posledních několik let se do nových bytů ve městě nastěhovalo mnoho nových lidí ze všech koutů země.

Období první republiky

Narukovalo celkem 231 vojáků z Milovic. Podle sčítání lidu měly Milovice 2 191 obyvatel. Toto dobou se v Milovicích zvýšila úmrtnost dětí a průměr úmrtnosti klesl na 21 let.

Období 2. světové války

Do Milovic přišla 17. března 1939 motorizovaná pěchota 8. pancéřové divize po silnici z Lysé nad Labem. Započala rozsáhlá výstavba. Jednalo se především o silnice a cvičné baráky. Po celou dobu okupace se Němci pohybovali po městě. Navštěvovali biograf a nakupovali v českých obchodech.

Léta poválečná

S nástupem komunistického režimu docházelo k perzekucím vojáků, kteří za války bojovali na Západě. Sedláci byli povinni vstupovat do JZD a drobní živnostníci se museli vzdát svých obchodů.

Roku 1949 začala modernizace letiště Boží Dar.

90. léta

3. 9. 1991 se obec Milovice stala městem

Současnost

V současné době se za pomoci státních dotací daří přeměňovat a vylepšovat vzhled města, stejně jako zdejší infrastrukturu. V současné době se město skládá ze čtyř částí: Milovice, Benátecká Vrutice, Mladá a Boží Dar. Průměrný věk obyvatel: 28,3 let.

 

 

 

 

TOPlist