Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Babiččino údolí

Babiččino údolí

Babiččino údolí patří k nejkrásnějším výletním cílům ve východních Čechách. Prohlédněte si jeho krásy od začátku až do konce. Vydejte se za krásami tohoto malebného kraje na výlet, prodloužený víkend nebo na dovolenou.

Název údolí je odvozen z povídky Boženy Němcové Babička, jehož děj sem spisovatelka umístila. Jedná se o údolí Úpy severně od České Skalice poblíž zámku v Ratibořicích. Tuto krajinu Babiččiným údolím nazval poprvé roku 1878 spisovatel Otakar Jedlička působící ve Smiřicích jako lékař. Roku 1952 prohlásilo tehdejší Ministerstvo školství, věd a umění toto údolí za krajinnou a národní rezervaci, roku 1978 pak bylo prohlášeno národní kulturní památkou.

K nejnavštěvovanějším místům údolí patří Staré bělidlo, domek čp. 7 u Viktorčina splavu. Zde prožila Božena Němcová roku 1844 prázdniny se svými dětmi a v povídce Babička sem přenesla své vzpomínky z dětství prožitého s její babičkou Marií Magdalénou Novotnou na starém panském bělidle pod zámkem v nedalekých Ratibořicích. Původní bělidlo nechala majitelka zámku Kateřina Zaháňská zbořit roku 1830. Po 2. světové válce byl domek čp. 7 vybaven dobovým lidovým nábytkem ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Budova a okolí byly později dále upraveny roku 1970 při natáčení filmu Babička režiséra Antonína Moskalyka; jako připomínka povídky stojí asi v polovině cesty mezi ratibořickým zámkem a Starým bělidlem také sousoší babičky s dětmi a psy.

Zdroj: wikipedia.org

 

   
 

 

Zámek Ratibořice

Vstupné

  • I. Malý okruh -  plné vstupné 70 Kč, zlevněné 40 Kč, senioři 60 Kč rodinné vstupné 200 Kč.
  • II. Velký okruh - vstupné 90 Kč, zlevněné 50 Kč, senioři 70 Kč rodinné vstupné 250 Kč.


Otevírací doba

  • leden – březen zámek uzavřen ( v pracovní dny lze telefonicky objednat prohlídku pro skupinu min. 10 osob)
  • duben 10 – 15 hod. (soboty, neděle a svátky, ve všední dny pouze na objednání)
  • květen a červen 10 – 16 hod. (úterý – neděle)
  • červenec a srpen 9 – 17 hod. (pondělí – neděle)
  • září 10 – 15 hod. (úterý – neděle, ve všedních dnech v každou celou hodinu)
  • říjen 10 – 15 hod. (soboty, neděle a svátky, všední dny pouze na objednání)
 

 

TOPlist